Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Krst knihy Ratková


Prezentácia novej knihy o Ratkovej

kniha o ratkovej.jpgV obci Ratková, okres Revúca, sa v sobotu 17. 10. 2015 za účasti generálneho biskupa Miloša Klátika, herca Borisa Farkaša a iných vážených hostí konala slávnostná prezentácia knihy Ratková v historických a archívnych retrospektívach.

Prezentácia knihy sa uskutočnila pod záštitou starostu obce, Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a Občianskeho združenia Naša Ratková na obecnom úrade a v evanjelickom kostole. Knihu predstavil starosta obce Bc. Ján Bobrovský, Mgr. Miroslav Kerekréty za CZ ECAV Ratková, predseda OZ Naša Ratková Marcel Poprocký a známy slovenský herec Mgr. Boris Farkaš. Boris Farkaš nezaprel autentickosť ratkovského rodáka, keď použil ukážku írečitého ratkovského dialektu z prezentovanej knihy. V spomienkach na vlastné ratkovské detstvo potešil publikum šarmom svojho hereckého naturelu. Vstupy boli doplnené aj kultúrnymi vložkami miestnej mládeže. 

V rámci večernej pobožnosti v ratkovskom chráme knihu predstavil aj generálny biskup ECAV na Slovensku doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD. Ocenil ju ako významný študijný materiál o histórii evanjelickej cirkvi a jej predstaviteľoch na Gemeri a poďakoval autorom za zanietenie pri tvorbe tohto diela. Báseň Miroslava Ďurindu „Pozdrav ratkovským kňazom“ predniesol herec Boris Farkaš. 
kniha ratkova.jpg
Kniha vyšla v týchto dňoch vo Vydavateľstve Matice slovenskej v Martine Jej autori Miroslav Ďurinda a Marta Mikitová sa zamerali na „zlatý vek“ tohto kedysi prekvitajúceho mestečka − z obdobia 17. storočia s presahom až do 20. storočia. Kniha nie je históriou Ratkovej, ale je pohľadom dozadu reflektujúcim pozoruhodné skutočnosti z minulosti. Vychádza z autentických historických dokumentov a zachovaných listín, z ktorých citované texty sú v prevažnej väčšine ponechané v pôvodnej podobe, neprepísané do súčasnej slovenčiny, pretože podľa vyjadrenia autorov „staré pôvodné texty zachovávajú charakter a ducha svojej doby a spôsob dávneho dorozumievania, čím je možné priblížiť si historický kolorit a naturel dávnych čias tak, akoby sa súčasník sám v ňom nachádzal. Písané v takomto autentickom dobovom podaní môžu zaujať mimoriadne pôsobivým sugestívnym dojmom a v obrazových ukážkach tiež autenticitou vlastného rukopisu pôvodcu a tvorcu zápisu“. 

boris farkas v ratkovej.jpgČím sa teda kniha na svojich 160 stranách zaoberá? V retrospektíve hovorí o starej Ratkovej, ktorá mala kedysi štatút mesta i administratívu slúžnovského úradu, neskôr okresu a bola ekonomickým centrom tohto regiónu s obyvateľstvom rýdzo slovenskej národnosti a výhradne evanjelického vierovyznania konfesie. Kniha je prechádzkou obdobím feudalizmu, revolučných meruôsmych rokov, obrodeneckého obdobia, ale hlavne je o tomto mestečku, o jeho predstaviteľoch, magistráte, richtároch, remeslách, cechoch, jarmokoch. 

Hovorí o slova Božieho kazateľoch evanjelickej a. v. cirkvi v najrôznejších zaujímavých súvislostiach, o niekdajšej „bašte luteranizmu“ na Gemeri, o evanjelickej škole na úrovni nižšieho latinského gymnázia aj s menami tam pôsobiacich rektorov − učiteľov. 

Registruje miestnu i regionálnu šľachtu, jej postoje a hlavných reprezentantov, krst knihy Ratkova.jpgdiferencovane podáva zaujímavé vedomosti o ratkovskom obyvateľstve − mešťanoch. Podrobnejšie zaznamenáva históriu cirkevných objektov podľa obdobia výstavby, staré nápisy na týchto objektoch − už neexistujúce i zachované, približuje staré artefakty na cirkevných budovách, históriu zvonov a rôzne ďalšie skutočnosti. Je aj prechádzkou ratkovským cintorínom.

V bibliografickom prehľade prezentuje publikačnú činnosť ratkovských osobností, tu narodených, pôsobiacich a pochovaných. Podáva pohľady na typické ratkovské nárečie, všíma si aj zaujímavé a nevšedné v jej dianí, napr. živelné pohromy, epidémie, záznamy o počasí. Kniha vraví aj o mnohom inom, čo môže byť i milým prekvapením pre čitateľa. Doplnená je mnohými dokumentačnými obrázkami a fotografiami rôznych starých listín, objektov a iných artefaktov.

Ľuba Fedáková, Ratková | 27.10.2015


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Zmena hodín pre verejnosť - Pošta Ratková od 1.7.2018

Zmena hodín pre verejnosť - Pošta Ratková od 1.7.2018

Zmena hodín pre verejnosť - Pošta Ratková

Zmena hodín pre verejnosť - Pošta Ratková od 01.07.2018

webygroup
ÚvodÚvodná stránka